کسب و کار کوچک موفق خود را بیخودی بزرگ و فربه نکنیم!

به عنوان صاحب یک کسب و کار کوچک دوست داشتنی می خواهم تجربه ای را با شما به اشتراک بگذارم.

مردم دوست دارند بدانند اندازه شرکت شما چقدر است. چند نفر پرسنل دارید. هیچ دلیل منطقی هم برای این سوال ها ندارند. آنها شنیده اند که شرکت ها هر چقدر بزرگتر باشند و تعداد بیشتری کارمند داشته باشند موفقترند. پس اگر مثلا بگویید 5 کارمند دارید عکس العملشان ممکن است توی ذوقتان بزند. رفتارشان طوری است که انگار شما را فرد موفقی نمی دانند. چون تصور عامه مردم این است که یک شرکت موفق باید طی زمان بزرگ و بزرگتر شود. اما دلیلی برای این باورشان ندارند. آنها فکر می کنند یک تولیدی لباس کودک باید بعد از ده سال لباس بزرگسال تولید کند تا ثابت شود رشد کرده است!

می خواهم بگویم اصلا به رفتار و باورهایشان ذره ای اهمیت ندهید. آنها نمی دانند فربه سازی شرکت لزوما به معنی موفقیت یک کسب و کار نیست.

کسب و کار کوچک نوعی از کسب و کار است. شکل ضعیف شده یک شرکت بزرگ نیست. به دلیل مزایایی که این نوع کسب و کار دارد شرکت های بزرگ به تدریج حذف خواهند شد. بسیاری از آنها برای استفاده از منافع کوچک بودن، کار خود را به واحدهای مستقل کوچک تقسیم کرده اند.

 

جالب است بدانید طی یک نظرسنجی گالوپ در ایالات متحده آمریکا، مشخص شده صاحبان کسب و کارهای کوچک خوشحالتر از سایر کسب و کارها هستند. خوشبینی و احساسات مثبت نسبت به وضعیت اقتصادی در آنها بیشتر است.

 

اندازه مناسب کسب و کار من چیست؟

پیدا کردن اندازه درست برای کسب و کار و ماندن در آن اندازه  کاملا  منطقی  است. شمایید که تصمیم می گیرید اندازه مناسب کسب و کارتان 5 کارمند است یا حتی فقط خودتان به تنهایی! مراقب باشید تحت تاثیر فشارهای بیرونی زودتر از موقع شرکتتان را بزرگ نکنید. اگر صرفا برای اثبات رشدتان به بقیه،  نیروهای جدید استخدام می کنید  در راه نابودی کسب و کارتان قدم برداشته اید. بزرگ شدن، چابکی و انعطاف شما را کم می کند. اگر نتوانید از پس مدیریت هزینه ها برآیید به زودی باید سراغ تعدیل نیرو بروید که کار خوشایندی برای شما و پرسنلتان نخواهد بود.

علاوه بر تعداد پرسنل، هزینه های اضافه مثل اجاره دفتر بزرگتر، خرید مبلمان جدید و لوکس و نرم افزار و سخت افزارهای مدرن همگی وسوسه هایی است که باید بتوانید جلوی آن بایستید. بیخود کسب و کارتان را پیچیده نکنید! آن هم برای حرف مردمی که هیچ چیز از منافع وجود کسب و کارهای کوچک برای اقتصاد نمی دانند.

اگر توانسته اید کسب و کار پایدار و سودآوری را مدیریت کنید یعنی موفقید، پس با افتخار بگویید صاحب یک کسب و کار کوچک موفق هستید.

دیدگاه

  1. دقیقا درست است. من به این موضوع بعد از متضرر شدن رسیدم. کسب و کارم را به خطر انداختم و خودم را بدهکار کردم.

    1. rozita

      کسب و کار بالا و پایین زیاد داره. حتمن دوباره روبراهش می کنی

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *