چطور برای اجرای ایده تان برنامه نویس استخدام کنید؟

ایده یک وب سایت، یک کسب و کارآنلاین یا یک اپلیکیشن را دارید و نیاز به یک برنامه نویس دارید که ایده شما را به واقعیت تبدیل کند؟

خیلی از دوستان من در این موقعیت هستند و گاهی با من مشورت می کنند. مهمترین نکاتی که می توانم پیشنهاد بدهم  را بخوانید:

1- ایده بزرگتان را در حد یک نسخه اولیه کوچک کنید.

رویای بزرگتان را درباره یک سایت، شرکت یا اپلیکیشن داشته باشید و آن را به طور کامل بنویسید. اما بعد به حداقل امکاناتی فکر کنید که هم شما را خوشحال می کند هم برای مخاطبانتان مفید است. سه ویژگی اصلی چیست؟ اصلی ترین ویژگی چیست؟

اسم این نسخه را نسخه یک بگذارید. بقیه امکانات را برای بعد نگه دارید. حتی لازم نیست به مردم راجع به بقیه امکانات چیزی بگویید تا زمانی که واقعا علاقه نشان بدهند.

احتمال این که یک برنامه نویس این نسخه ساده را ببیند و بگوید من می توانم انجامش بدهم خیلی بالاست.

فعلا هدف شما فقط و فقط ساخت نسخه یک است. این خودش به تنهایی یک موفقیت بزرگ است.

مراحل بعدی درباره همین نسخه اولیه است.

2- خلاصه ای از آن چه این سایت یا اپلیکیشن انجام می دهد بنویسید.

دوباره یادآوری می کنم. فقط درباره نسخه یک بنویسید. نسخه کامل را جای دیگری بنویسید و داشته باشید. تمام جزییاتی که لازم نیست یک برنامه نویس بداند حذف کنید.

مثلا: اگر قرار است ویدئو بفروشید لازم نیست به برنامه نویستان توضیح دهید ویدئو شامل چه چیزی است. فقط بنویسید: فروش فایل های ویدئویی قابل دانلود.

اگر سایت شما قرار است  متون ادبی فارسی  با  هدف گسترش فرهنگ فارسی به زبان های انگلیسی و اسپانیایی  را ترجمه کند کافی است بگویید:  ترجمه پاراگراف ها از فارسی به انگلیسی و اسپانیایی.

مختصر و مفید باشید. برنامه نویسان عاشقتان می شوند.

وقتی عملکرد سیستم را شرح می دهید نقش های درگیر را مشخص کنید. مثلا درباره سایت ترجمه بنویسید:

“یک متقاضی یک حساب کاربری می سازد ، سپس یک پروژه جدید با عنوان و توضیحات ایجاد می کند. در این پروژه ، چندین فایل متنی را برای ترجمه بارگذاری می کند. هر فایل دارای زبان مبدا و مقصد و یک نام است. سیستم تعداد کلمات در هر فایل را شمارش می کند. هنگامی که متقاضی پروژه را ثبت نهایی می کند، به مترجمان اعلام می شود. در این اطلاعیه تعداد فایل ها ، تعداد کلمه و قیمت مشخص شده است. مترجم رد یا تأیید می کند.. ”

حالا برنامه نویس به جستجوی نقش ها و افعال می پردازد. او می بیند: متقاضی، پروژه، فایل ها، ترجمه ، مترجم ، و غیره.

3- به طور دقیق درباره اتفاقی که با هر کلیک میفتد بنویسید.

چشمهایتان را ببندید و تصور کنید در حال استفاده از سایت یا اپلیکیشن خودتان هستید.

تمام چیزهایی که می توانید در صفحه اول کلیک کنید را شرح دهید.

بعد از کلیک کردن چه اتفاقی می افتد.دقیقا سیستم چه می کند؟ بعد از آن چه می شود؟

با ساختار اگر-آنگاه فکر کنید. مثلا : “اگر یک کاربر جدید است،به صفحه خوش آمد گویی منتقل شود. اگر قبلا ثبت نام کرده، به صفحه پروفایلش منتقل شود. ”

در یک فایل ورد، لیستی از تمام آنچه لازم است در نسخه یک انجام شود را بنویسید. فقط عبارت اصلی را بنویسید. متن طولانی تر اگر دارید جای دیگر نوشته و ذخیره کنید.

هدف این است که این لیست بلند از عملیات سیستم کاملا ساده و شفاف باشد. تا برنامه نویس همه کارها را ببیند و  بداند اجرای هر قدم کار آسان است. به سادگی خوردن چیپس!

4- پروژه را به تعدادی پروژه ی کوچک (مایل استون) بشکنید.

ما باید کار را آسانتر از آنچه هست به مردم نشان دهیم. پس کل پروژه را به تعدادی رویداد مشخص که اجرای آن ها یک زمان مشخص مثلا یک روز طول می کشد تقسیم کنید.

دراین مرحله توقع زیبایی و رنگ و لعاب نداشته باشید.یک سیستم زشت اما عملیاتی بخواهید . همانطور که در  ساخت یک خانه نقاشی و دکور کردن را آخرین مرحله انجام می دهید.

همان سایت ترجمه را در نظر بگیرید. مایل استون اول می شود یک وب سایت زشت که متقاضی می تواند در آن حساب کاربری بسازد. یک پروژه جدید تعریف کند. فایل هایش را داخل پروژه آپلود کند. همین. این می تواند یک شروع خوب باشد.

این روش باعث می شود نظر شما و برداشت برنامه نویس به هم شبیه تر می شود و سو تفاهمات کمتر. تخمین زمان و هزینه هم آسانتر خواهد بود.

5- اولین مایل استون را به یک پروژه ی مستقل تبدیل کنید.

شما نیاز دارید که برنامه نویس خوب پیدا کنید. اما چطور بفهمید کارش خوب است یا نه؟

پیشنهاد من این است:

اولین مایل استون را یک پروژه مستقل تبدیل کنید. یک فایل ورد جدید باز کنید. قسمت اول داستان را در آن کپی کنید و یک مرور دقیق داشته باشید. هر کجا  چیزی دیدید که وابسته به اتمام مرحله اول است حذف کنید. یک پروژه ی مستقل کوتاه می خواهیم. چیزی که مثلا در یک یا دو روز قابل اجرا باشد.

متنی برای استخدام برنامه نویس آماده کنید. ما به برنامه نویسی نیاز داریم که قسمت اول یک پروژه را انجام دهد. در صورت رضایت بخش های بعدی پروژه نیز واگذار خواهد شد. نیازمندی ها عبارتند از …

اینجا داستان مربوط به اولین قسمت را بنویسید.

شما می خواهید برنامه نویس انتخاب کنید. قرار نیست که یک پروژه انجام دهند و بگویند بفرما این هم سورسش. پس یادتان باشد بنویسید که برنامه  را روی یک وب سرور قرار دهند تا شما بتوانید آن را تست کنید.

شاید در این مرحله لازم باشد بیش از یک برنامه نویس را انتخاب کنید. دو بار پول بدهید اما کسی که کار بهتری انجام می دهد را تشخیص می دهید.

6- درخواستتان را در یکی از سایت های فریلنسری ثبت کنید.

به  سایت های فریلنسری مثل پونیشا یا انجام میدم بروید، اکانت بسازید و پروژه تان را ایجاد کنید.

پیشنهادهای زیادی برای شما خواهد آمد. برخی از آنها اسپم هستند. چون بدون خواندن توضیحات کامل صرفا پیشنهاد ارائه می دهند. سعی کنید با سوال کردن مطمئن شوید دقیقا متن شما را خوانده اند.

قیمت های خیلی پایین ممکن است برای شما وسوسه کننده باشد. اما بهتر است قیمت را ملاک کار قرار ندهید. ممکن است آنقدر در تحویل پروژه تاخیر کنند که پشیمان شوید. آدم های حرفه ای قیمت بالاتر اما کیفیت بیشتر و زمان کمتر خواهد داشت.

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *