چطور یک مهندس نرم افزار شویم؟

با توجه به این واقعیت که امروزه رشد تکنولوژی بسیار چشمگیر است. مهندسی نرم افزار جزء اصلی ترین شغل ها در بازار کار  شده است. مهندسی نرم افزار یکی از مهمترین نقش های آینده ی دنیا را ایفا خواهد کرد.

 

مهندس نرم افزار کیست و چه کاری انجام می دهد؟

مهندسان نرم افزار به توسعه هوش مصنوعی ، یادگیری ماشین ، روباتیک ، واقعیت مجازی و واقعیت افزوده که اکنون بسیاری از مردم از آن لذت می برند، کمک می کنند. آن ها وب سایت ها ، برنامه ی کامپیوترها ، تلفن های هوشمند و سایر دستگاه ها مانند خانه های هوشمند ، اتومیبل های خودران و دستیاران مجازی را طراحی و  ایجاد می کنند. همین طور تست ، نگهداری و توسعه برنامه ها را انجام می دهند.

شما هم می توانید این کارها را انجام دهید. چند نکته برای اینکه یک مهندس نرم افزار شوید را برایتان می گویم:

 • اهدافتان را تعیین و روی آن تمرکز کنید
 • یک زبان برنامه نویسی را انتخاب کنید
 • کدنویسی را یاد بگیرید
 • با افرادی که اهدافی مشابه شما دارند ارتباط برقرار کنید
 • یک منتور خوب و حمایتگر پیدا کنید
 • پروژه ی خودتان را ایجاد کنید
 • شبکه ی حرفه ای خودتان را بسازید

در این نوشته، توضیح بیشتری در  مورد سه نکته ی اول خواهم داد.

اهدافتان را تعیین و برنامه ریزی کنید

تعیین هدف و برنامه ریزی قبل از شروع یک سفر جدید مهم است. “من یک مهندس نرم افزار خواهم شد.” چه عالی!

اما شما چه نوع مهندس نرم افزاری خواهید بود؟ مهندس نرم افزاری که می خواهد با یک شرکت بزرگ یا یک استارتاپ نوپا کار کند؟ آیا می خواهید مهندس نرم افزار آزاد (فریلنسر ) باشید یا می خواهید تیم خودتان را بسازید؟ شما باید یک چشم انداز واضح از هدف خود داشته باشید.

وقتی هدف و چشم انداز برای شما شفاف شد، قدم بعدی باید نوشتن یک  برنامه اجرایی برای آن هدف باشد. تعیین هدف بدون یک برنامه مناسب بی فایده است.  البته ، شما باید به آن هدف پایبند باشید، برنامه را دنبال کنید و به آن متعهد بمانید.

 

انتخاب کنید که کدام زبان برنامه نویسی را می خواهید یاد بگیرید

اگر می خواهیم کامپیوترها را مجبور کنیم کارهایی که ما دوست داریم انجام دهند باید به زبانی که می فهمند با آنها حرف بزنیم

: یک زبان برنامه نویسی.

زبان برنامه نویسی زبانی است که  الگوریتم ها یا مجموعه ای از دستورالعمل ها را به کامپیوتر می دهد تا بتواند کارهای مشخصی  را انجام دهد.

ویکی پدیا   می گوید در حدود 700 زبان برنامه نویسی  دردنیا وجود دارد. اما اینجا تعدادی از پر طرفدارترین زبان ها در سال 2019 را نام می برم:

 • Java
 • Python
 • Javascript
 • C++
 • C#
 • PHP

بعد از انتخاب یک یا چند زبان به مرحله بعدی بروید. یادگیری کدنویسی.

 

چه راه هایی برای یادگیری کد نویسی وجود دارد؟

 

هرکسی می تواند کدنویسی را یاد بگیرد. سه راه برای این یادگیری وجود دارد:

 

 1. خودآموزی 

 

شما در اینترنت کتابهای الکترونیکی یا فیلمهای آموزشی زیادی پیدا خواهید کرد که برنامه نویسی به زبان انتخابی شما را به خوبی آموزش میدهند. در این روش سرعت یادگیری را کاملا می توانید خودتان تنظیم کنید.

 

2. گذراندن یک دوره آموزشی در یک آموزشگاه معتبر

می توانید در یک آموزشگاه کامپیوتر ثبت نام کنید، دوره ی مورد نظر را بگذرانید و مدرک بگیرید. این دوره ها خیلی کمتر از چهار سال دانشگاه طول می کشد. البته در دانشگاه ممکن است موارد دیگری هم یاد بگیرید که موقع استخدام به دردتان بخورد. اما خیلی از شرکتها به دنبال برنامه نویسانی هستند که دوره های تخصصی گذرانده اند یا در بوت کمپ ها شرکت کرده اند. بوت کمپ سومین روش یادگیری کدنویسی است.

 

3.شرکت در یک بوت کمپ برنامه نویسی

بوت کمپ در ابتدا به کمپ های نظامی آموزشی گفته می شد که آموزش های فشرده و  سختی برای نیروهای جوان برگزار می کردند. هدف انتخاب نیروهای کارآمد برای ارتش بود. این مفهوم بعدها به حوزه های دیگر آموزشی نیز وارد شد.

بوت کمپ‌های برنامه نویسی برنامه‌های فشرده و متمرکز توسعه نرم افزاری هستند. بوت کمپ برنامه نویسی یک برنامه  فشرده ی آموزشی است که در آن مهارت‌های کدنویسی که کارفرمایان مختلف به آن نیاز دارند را آموزش می‌دهند.

آموزش در  بوت کمپ ها معمولا شامل مهارت هایی است که در دانشگاه به دانشجویان آموزش داده نمی شود اما نیاز بازار کار است.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *